Äiti Eija on melkoisen onnekas nainen, sillä hän on 7 pojan äiti. Sen lisäksi, että poikia on mahtava määrä, niin katsokaas näiden poikien nimiä! Aivan mieletöntä!
Timo, Tuomas, Eero, Lauri, Juhani, Aapo ja Simeoni. Siis oikeasti! Kyllä! Pojat ovat saman nimisiä kuin Aleksis Kiven romaanin seitsemän veljestä. Vanhin pojista on nyt 16 vuotias ja nuorin 6 vuotias. (vuosi 2017) Millaista on olla seitsemän veljeksen äiti ja miten ihmeessä nimet ovat pojille päätyneet, se kiinnostaa varmasti meitä kaikkia.
7 veljeksen äiti Eija vastaa
1. Missä vaiheessa ajattelit, että saatat päästä käyttämään jokaisen seitsemän veljeksen nimen?
2. Saako seitsemän veljeksen perhe valtiolta jotain tukea? (tällaista huhutaan)
Ei saa. Joskus aikoinaan Nurmijärven kunta on maksanut seitsemän veljeksen opinnot, mutta sitä säätiötä ei enää ole.
3. Millaista on arki 7 pojan äitinä?
Isoon perheeseenhän kasvaa sitä mukaan mukana kun poikia on meille syntynyt. Tällä hetkellä kun vanhin on ammattikoulussa ja 5 poikaa peruakoulussa sekä nuorimmainen on eskarissa, olen monestikki jo aatellut, että pääsen vähällä. 10 vuotta sitten meillä oli 5 alle kouluikäistä. Teen epäsäännöllistä kolmivuorotyötä. Äitiyslomille olen saanut jäädä ajallaan ja töihin olen palannut heti kun loma loppunut. Olen saanut olla terve ja jaksanuut hyvin tehdä töitä raskauksien aikanakkin.
Seitsemän pojan äitinä olen oppinut olemaan ns. löysempi mm. siisteyden kanssa. Enää ei haitta vaikka on sukkaa, paitaa, leluja laittioilla tai matot rutussa. En jaksa siitä tressata, kaikilla on näin helpompaa. Pojat kuluttaa paljon, mm. lattian pinnat on ollut kovilla, mutta siinäkin olen sanonut, että ainansa kutakin. Uusitaan sitten kun kulutus pienenee ja pojat kasvaa. ”Elämisen jäljet tekevät kodin ”
Samoin olemme antaneet mm. talon päädyssä pelata jalkapalloa ja sählyä sillä seurauksella, että nurmikko on lähtenyt, laitetaan siihenkin uusi nurmi kasvamaan kunhan pojat kasvaa. Mitäpä se olisi poikien elämä jos kokoajan saisit joka asiasta kieltää, ”elä koske siihe, elä potki siinä, elä kiipeä siihen” maalaisjärjen käyttö on sallittua.
Pojathan myskää keskenään paljon. Painitaan leikillään ja välillä tosissaankin. Kylille ei tarvitse tappelukaveria lähteä etsimään, se onneksi löytyy kotoa. Kotona opitaan voittamaan ja häviämään. 6/7 harrastaa salibandyä, joten reenikuskaamista on 7 päivänä viikossa, v-loppuisin lisänä peliturnaukset. Meillä pojat on liikkuvaisia, kirjan eteen niitä ei saa vaikka maksaisi siitä.
4. Vieläkö noinkin monen pojan jälkeen joudut kuuntelemaan niitä monen pojan äideille esitettyjä perus kysymyksiä… koskas prinsessa? Vielä yksi niin tulee tyttö?
Voi ja monesti. Yksi tyhmimmistä kysymyksistä! Ja varsinkin työkavereilta, jotka on kuulleet asiasta jo yhen sata kertaa, Siltikin sitä kysellään. Kuin loppuun kulunut kysymys se on.. Toisaalta itse en kysele kenenkään lapsi luku määrää, enkä sitä, että vielä on tarkoitus tehdä lisää. Kun ei se siitä tekemisestä aina oon kiinni, kaikki ei vaan saa, vaikka olisi jo useampi ja vaikka kuin haluaisi. Koskaan et voi tietää toisen taustoja niin hyvin, ettet jollainlailla loukkaisi häntä hölmöillä kysymyksillä.
5. Ovatko veljekset parhaita ystäviä keskenään?
Vaikka tietyt pojat ottaa keskenään yhteen, nii silti ne on kodin ulkopuolella parhaimmat kaverit ja kaverit kyllä kotonakin. Ja jos tulee tilanne, että jotain veljeä pitää puolustaa, niin kyllä ne koko poikalauma on omaa veljeään puolustamassa.
6. Meneekö teillä kuinka paljon rahaa ruokaan viikossa?
Ei olla koskaan laskettu raha määrää mitä ruokaan menee viikossa, kuukaudessa tai vuodessa. se on paljon kyllä siitäkin kiinni, mistä ruokaa haet, kauppa mahdollisuuksia on niin paljon, toisekseen paljon määrittelee semitä ruokaa laitat. Kotiruokaa kuitenkin syyään. Meidän perheessä ei käydä ns. ulkona syömässä eikä kotiin osteta subwayta, eikä hampurilaisia. Hyvin hyvin harvoin on voitu jokunen pitsa hakea, mutta kun isommille ei se yksi pitsa etes riitä.
Perunat haetaan joka syksy Tyrnävän pottumarkkinoilta nykyisin 200kg sekään ei riitä kuin syys-huhtikuulle. Leiää en enää juurikaan leivo itse, se haetaan PullaPirtiltä. Maitoa menee 12 litraa päivässä vähintää, leipää 3-4kg,rasvaa leivän päälle 600g päivässä. Jos ostat jogurttia, niin 7 litraa ei riitä päiväksi. 10 litran kattilalla kun keittää 7litraa, niin se yhdelle syönti kerralle kutakuinkin riittää. Iltapalalla 5litraa soppaa, 5litraa puuroa menee.
7. Mikä äidin ja pojan suhteessa on mielestäsi parasta?
Aitous ja rehellisyys. Pojat on ihan parasta. Äitinkin kanssa voi vaikka painia. Äiti on aina se ensimmäinen jolle kerrotaan kuulumiset. Ja äitiltä kysytään asiat; töihinkin, vaikka isäkin olisi kotona.
Kiitos Eija seitsemästä vastauksesta! Poikien Äidit kiittävät kovasti. Eijan ohje nuorelle lapsettomalle itselleen on myös hyvä ohje meille muille poikien äideille:
”Ei kannata joka asiassa nipottaa. Ota asiat löysin rantein, eikä kannata joka asiasta hermoilla. Nautti joka hetkestä.”